Uzm. Psk. Ayşin Merdal Yarar

Uzm. Psk. Ayşin Merdal Yarar

Uzman Psikolog

 2001 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, 2007 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uygulamalı Psikoloji yüksek lisans programını tamamlamıştır. 2001-2006 yılları arasında özel bir psikolojik danışmanlık merkezi bünyesinde, özel eğitim çalışmalarını yürütmüştür. 2001 yılından bu yana, özel eğitim (ağırlıklı olarak otizm, iletişim bozuklukları, gelişimsel gerilikler, dikkat ve öğrenme güçlükleri) ve çocukluk dönemi duygusal sorunları alanlarında çalışmaktadır. İletişim bozukluklarının yanı sıra, erken çocukluk gelişimini değerlendirme ve Oyun Terapisi alanlarında çeşitli eğitimlere katılmıştır.

2007 yılında Marmara Üniversitesi Pediatri ve Psikiyatri Ana Bilim Dalları’nın ortaklaşa yürüttükleri, “Zamanında ve Prematüre Doğan Bebeklerin (12-24 ay) Zihinsel ve Motor Gelişimlerinin Değerlendirilmesi-Karşılaştırılması ve anne-bebek bağlanma süreçlerinin irdelenmesi” amacı ile yapılan bir araştırmada görev almıştır. İki yıl süre ile, özel bir okul öncesi eğitim kurumunda, 8 ay süresince de bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde görev yapmıştır.

2009-2014 yılları arasında kendi kurduğu Ninos Çocuk Gelişim Merkezi’nde çocuklar ve aileleri ile çalışmıştır. 2013 yılında kızı dünyaya geldikten sonra, yarı zamanlı çalışma kararı almış ve Mika Psikoloji ekibine katılmıştır. 

Ayşin Merdal Yarar, farklı gelişim gösteren, iletişim problemi ve gelişimsel geriliği olan çocuk ve ergenler ile özel eğitim çalışmalarının yanı sıra, çocukluk döneminde karşılaşılan uyum ve davranış problemleridikkat ve öğrenme sorunları, kaygı bozuklukları ve duygusal alanda yaşanan sorunlar üzerine çalışmakta ve ailelere danışmanlık hizmeti vermektedir.

Özel eğitim çalışmalarında TEACCH, PECS ve Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi programlarını uygulamakta, ABA, Duyu Bütünleme Terapisi ve Otizm Hareket Terapisi gibi pek çok yöntemden faydalanarak çok yönlü bir yaklaşım ile çalışmaktadır. Bunun yanı sıra, duygusal alanda desteğe ihtiyacı olan çocuklar ile Yapılandırılmış Oyun Terapisi ve Çocuk Merkezli Oyun Terapisi alanlarında hizmet vermektedir

Psikoloji ve çocuk gelişimi alanında öğrenim gören öğrencilere, alanda çalışan uzmanlara ve ailelere yönelik çeşitli seminerler ve eğitimler vermekte, çocuklara yönelik atölye ve grup çalışmaları yürütmektedir. http://ninosgelisim.blogspot.com.tr/blogunun sahibidir.